Kända artister, skådespelare från Göteborg

Lasse Kronér

Lasse Kronèr föddes 1962 i Göteborg. Han började sin artistiska karriär på gatan som gatumusikant. Han slog igenom hos svenska folket som medlem i showgruppen Triple & Touch där han var medlem i hela 14 år, mellan 1985- 1999 då han tog över Bingolotto i Tv4 efter omåttligt populära programledaren Leif Loket Olsson. Lasse tog över rollen med bravur och stannade kvar ända fram tills 2004. År 2005 så startar Lasse på SVT med den egen framtagna musikfrågesporten Doobidoo, programmet blev en hit och i år så produceras den elfte säsongen. Sedan 2011 är han också programledare för TV -programmet Smartare än en femteklassare. En programledarroll som Lasse fått lysande kritik för.

Ingvar Oldsberg

Ingvar Oldsberg föddes 1945 och växte upp i Mölnlycke utanför Göteborg. Han är en svensk sportjournalist och programledare. Han var mellan år 1972-1985 anställd på SVT och gjorde under den tiden programmen; oss skojare emellan (1982), Bell och Bom (1984) och slutligen Avenyn upp och ner (1985). Mellan 1989- 1994 så ledde han programmet Oldsberg för närvarande. Under första halvan av 90-talet ledde han också några säsonger av Tipsextra. Mest känd är han förmodligen för sin programledarroll i det ofantligt populära programmet På Spåret. Han var programledare för programmet från 1987- 2009, Oldsberg skrev själv ledtrådarna till programmet. Under 2006 blev han utnämnd till årets Göteborgare, fick årets hederspris på Kristallgalan samt var Sveriges julvärd. Sedan 2014 är Oldsberg programledare för Bingolotto.

Sven Wollter

Sven Wollter är svensk skådespelare och föddes i Göteborg 1934. Han har fem barn med fyra olika kvinnor. Döttrarna Ylva (1962-1992) och Stina Wollter fick han under äktenskapet med Annie Jenhoff som varade från 1960-1967, dottern Lina Sandberg fick han under sitt äktenskap med skådespelerskan Eva-Britt Sandberg, sonen Karl fick han med Vivika Seldahl som han levde med från 1971 fram till hennes död 2001. Han har också sonen Magnus tillsammans med Maria Lindgren. Sedan 2003 lever han med Journalisten Lisa Wede. Wollter har under sina år som verksam skådespelare inom film, teater och tv gjort oändligt många produktioner. Filmer som Jag är nyfiken gul med Lena Nyman som orsakade ett ramaskri som den svenska synden pga sin nakenhet. Filmerna Änglagård med Rickard Wolf och Helena Bergström blev älskad av hela svenska folket, filmen en sommar med Martin gjorde han tillsammans med sin livspartner Vivika Seldahl, filmen som också blev hennes sista. Inom tv så har han gjort tv-serierna Raskens, Tre kärlekar och Van Veeteren.

Tomas von Brömssen

Tomas Birger Von Brömsen föddes i Örgryte, Göteborg år 1943 är en mycket folkkär svensk skådespelare. Han var mellan åren 1966-2000 gift med Eva som innan giftemålet hette Rask. 2004 gifte Tomas om sig med sin förre frus före detta svägerska Dorte Velling Pedersen. Tomas är mest känd för den omåttligt populära serien om skrothandlarenu och hans son i serien Albert och Herbert som sändes mellan 1974- 1979. 1990 satte Tomas upp sin första revy som fick namnet Tomas revy, föreställningen blev väldigt populär och sålde för utsålda hus under två år. 1995 blev Tomas utvald till Årets göteborgare och samma år fick han en Guldbagge för sin insats i filmen Lust och fägring stor.